PROGRAMY I PROJEKTY EDUKACYJNE REALIZOWANE
W ROKU SZKOLNYM 2024/2025.
1. Program edukacyjny: „Przyjaciele Zippiego".
Koordynator: Kamilla Sarniewicz.
Głównym celem programu, jest doskonalenie umiejętności społecznych oraz umiejętności radzenia sobie z codziennymi problemami i konfliktami. (Organizator - Centrum Pozytywnej Edukacji na podstawie umowy licencyjnej z Partnership for children.
2. Program edukacyjny: „Cała Polska czyta dzieciom”.
Koordynator: Kamilla Sarniewicz.
Program dotyczy rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci
i opiera się na głośnym czytaniu różnorodnej literatury dziecięcej. W celu uatrakcyjniania form czytelniczych do czytania zapraszani są różni goście.
3. Program edukacyjny: "Zabawy sensoryczne przedszkolaka
w czterech porach roku".
Koordynator: Kamilla Sarniewicz.
Zajęcia prowadzone w ramach programu, polegają na stymulacji polisensorycznej, czyli odbieraniu świata przez zmysły, tworzeniu dzieciom globalnego, wielozmysłowego obrazu pór roku.
Celem programu jest dostarczanie dzieciom różnorodnych bodźców, ktore są ważne i niezbędne do kierowania ciałem i umysłem.
4. Program własny: "Warszawa w legendach".
Koordynator: Eliza Mamczarz.
Celem programu jest rozbudzanie zainteresowania książką poprzez stosowanie różnorodnych form pracy z tekstem. Zapoznanie z wybranymi miejscami Warszawy związanymi z legendami.
5. Projekt edukacyjny: "Zabawy figurami geometrycznymi".
Koordynator: Eliza Mamczarz.
Projekt ma na celu pogłębianie wiedzy na temat rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych. Rozbudzanie w dzieciach naturalnej ciekawości, zainteresowania matematyką oraz rozwijanie wyobraźni przestrzennej i kreatywności.
6. Program adaptacyjny: "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się
w zuchy!".
Koordynator: Natalia Gdala.
Program ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodną adaptację do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z głównymi bohaterami książek oraz rozwijanie zdolności poznawczych dzieci.
7. Program umuzykalniający: "Program kreatywnego umuzykalniania".
Koordynator: Natalia Gdala.
Program ma na celu wprowadzanie elementów programowania, poprzez kontakt z muzyką klasyczną oraz - zapoznanie z różnymi formami muzycznymi poprzez wizualizację przebiegu danego utworu muzycznego.
8. Program z zakresu bezpieczeństwa: "Niestraszki".
Koordynator: Natalia Gdala.
Program prowadzony od II półrocza, we współpracy z PZU. Niestraszki
to grupa przyjaciół, którym niestraszne są żadne zagrożenia. Te wesołe stworki poprzez zabawę i edukacyjne piosenki uczą dzieci odpowiedniego zachowania i wyrabiają w nich pozytywne nawyki bezpieczenstwa.
9. Innowacja pedagogiczna: "Samodzielnie, odpowiedzialnie
i współpracując z innymi".
Koordynator: Natalia Gdala.
Innowacja opiera się na edukacji daltońskiej wprowadzonej przez H. Parkhust. Zgodnie z jej założeniami, podstawową rolę w procesie nauczania stanowi wizualizacja proceu edukacyjnego: kolory, dni tygodnia, rozkład zajęć w piktogramach, obrazkowe instrukcje, organizacja pracy zespołowej, etc. Zgonie z predyspozycjami dzieci, w najmłodszej grupie przedszkolnej zostały wprowadzone wybrane elementy planu daltońskiego.
10. Program edukacyjny: "Świat Liter".
Koordynator: Lidia Małachowska.
Głównym założeniem programu jest budzenie i kształtowanie zainteresowania czytaniem i pisaniem. Czytanie rozwija język, język zaś stanowi podstawę myślenia i pisania. Ważne aby zapoznanie ze światem liter było przjemne i pełne pozytywnych emocji. Dziecko powinno czuć się swobodnie i mieć możliwość eksperymentowania i odkrywania alfabetu
w przyjaznej przestrzeni.
11. Program edukacyjny: "Bohater Tygodnia".
Koordynator: Lidia Małachowska.
Autorką pomysłu, jest Carmen Ibanez Sandin. Według niej, każdemu dziecku z grupy należy poświęcić szczególną uwagę przez pełny tydzień, aby w ten sposób poczuło się w centrum uwagi. W ciągu tego tygodnia, nasz Bohater będzie najważniejszą osobą w grupie, otrzyma odznakę, dzięki której będzie czuł się wyjątkowo. Każdego dnia opowie coś o sobie i swojej rodzinie.
12. Program edukacyjny: "Zabawy z porami roku i miesiącami".
Koordynator: Bogusława Tkaczyk.
Założeniem programu jest zapoznanie dzieci z nazwami miesięcy i porami roku. W programie wykorzystywane będą zabawy rozwijające funkcje językowe i poznawcze. Dieci będą miały okazję uczyć się nazw pór roku
i miesięcy za pomocą skojarzeń wzrokowych, słuchowych oraz ruchowych.
13. Program edukacyjny: "Grafomotoryka - literki i cyferki". Koordynator: Bogusława Tkaczyk.
Działaniem programu są ćwiczenia grafomotoryczne na literkach i cyferkach, które działają na wszystkie zmysły dziecka. To również rozwijanie małej motoryki (ruchu ręki i jego preyzji), koordynację wzrokowo - ruchową
(ręka - oko). Zajęcia te będą również uczyć dziecko czynności manualnych
i doskonalenia precyzji wykonywania zadań oraz prawidłowego trzymania narzędzi pisarskich.
14. Program eukacyjny: "Ja i moje emocje".
Koordynator: Bogusława Tkaczyk.
"Ja i moje emocje" to program uczący zachowań pomocnych w codziennym życiu. Ma on stymulować rozwój dziecka w zakresie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami oraz radzenia sobie w codziennych sytuacjach spolecznych.
15. Program edukacyjny: "Grafomotoryka w zabawie". Koordynator: Edyta Michałowska.
Tematyka zajęć opierać się będzie na wykorzystaniu nietypowych przyborów, które zachęcą do działania, dadzą duże możliwości rozwijania kreatywności, wpłyną na koncentrację i dostarczą różnordnych bodźców sensorycznych,
a dodatkowo pobudzą ciekawość, wyobraźnię i zmobilizują do aktywności
i poszukiwań.
16. Program edukacyjny: "Kosmiczna podróż pełna emocji". Koordynator: Edyta Michałowska.
Bajkoterapia polega na wykorzystaniu specjalnie wyselekcjonowanych bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych i relaksacyjnych. Zajęcia połączone będą z warsztatami, które będą uczyć wartości moralnych, radzenia sobie z nieśmiałością i różnymi rodzajami lęku. Dodatkowo zwiększą poczucie własnej wartości oraz rozwiną kreatywność.
17. Projekt z zakresu edukacji kulturalnej: "Zabawki dawniej
i dziś". Realizowany we wszystkich grupach przedszkolnych od września do grudnia 2024r.
18. Projekt edukacyjny: "Mali ekolodzy - wielka sprawa". Realizowany we wszystkich grupach przedszkolnych od lutego do grudnia 2024r.